2020 – 2021 Afyon BESYO Kılavuzu – Afyon Kocatepe Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınavı

2020 – 2021 Afyon BESYO Kılavuzu – Afyon Kocatepe Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınavı

BESYO adayları bu yazımızda sizlere 2020 – 2021 Afyon BESYO Kılavuzu – Afyon Kocatepe Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınavı  hakkında bilgiler vereceğiz.

Afyon BESYO Kılavuzu – Afyon Kocatepe Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınavı

*Özel yenek sınavı ile öğrenci alan programlarda engelli öğrenciler için (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, MR (mental retardasyon) ile “yaygın gelişimsel bozukluklar” (otizm spektrum bozuklukları (OSB), Asperger sendromu, RETT sendromu, dezintegratif bozukluklar, sınıflanamayan grupta yer alan yaygın gelişimsel bozukluklar)), engelli olduklarını belgelemeleri kaydıyla, öğretmenlik programları hariç olmak üzere TYT puanının 100 ve üzerinde olması gerekmektedir. Öğretmenlik programları için TYT’de en düşük 800 bininci sırada olması gerekmektedir.

NOT: Bayan öğrenci kontenjanına yeterli aday seçilmediği takdirde kontenjanlar erkek adaylar arasından, erkek öğrenci kontenjanına yeterli aday seçilmediği takdirde kontenjanlar bayan adaylar arasından özel yetenek sınavı yerleştirme puan sıralamasına göre tamamlanacaktır. Engelli aday ve milli sporcu kontenjanının dolmaması durumunda ise normal adaylar arasından özel yetenek sınavı yerleştirme puanı sıralamasına göre kontenjan tamamlanır. Milli sporcu ve engelli kontenjanları her bölüm için toplam kontenjanlara dâhildir.

Ön Başvuru, Ön Kayıt Bilgi ve Koşulları

1. Ön başvurular onbasvuru.aku.edu.tr linkinden online olarak yapılacaktır. Adaylar kılavuzda belirtilen sınav tarihleri arasında seçeceği herhangi bir gün için sınav randevusu alacaktır.

2. Her gün için 400 randevu kotası bulunmaktadır. 04 Eylül 2020 (Cuma) günü 400 kotanın üstünde randevu verilecektir. Bu tarihte 400 kotasının üzerinde olup, randevu alan adaylar için ayrı bir kayıt ve sınav saati verilecektir. Bu adayların sınavları yoğunluğa bağlı olarak 05-06 Eylül tarihlerine de aktarılabilecektir.

3. Online başvuru işlemi yaparak randevu tarihi alan adaylar, randevu tarihinde kayıt onayları için randevu saatinden 45 dk önce kayıtlarını onaylatmaları ve sınav giriş belgesi ile göğüs numaralarını almaları gerekmektedir.

4. 2019 TYT puanının kullanılması için ÖSYM’ye başvuran adaylar 2019 TYT puanlarını kullanabilir.

5. Engelli adayların bedensel engelli raporunu teslim etmeleri kaydıyla; 2019 ya da 2020 TYT’de puanlarını kullanabilirler.

6. Başka bir Yükseköğretim Kurumundan disiplin cezası nedeniyle çıkarılmış bulunanlar ön kayıt yaptıramazlar.

7. Adaylar her üç bölüme de başvurabilirler.

BAŞVURU KILAVUZUNU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!
× İletişime Geçmek İçin Tıkla