Antrenman Öncesi Isınmanın Önemi

Telefon :

Besyo Adayları, bu yazımızda sizlere BESYO sınavlarına hazırlık için Antrenman Öncesi Isınmanın Önemi hakkında bilgi vereceğiz.

Antrenman Öncesi Isınmanın Önemi

Isınma işlemi biyolojik canlılar olarak bizlerin sağlıklı bir sportif aktivite gerçekleştirmeden önce yapması gereken işlemlerdir. Tüm sportif hareket ve çalışmalar önce ısınma hareketi ile başlanır. Isınma hareketleri yapılmadan direk olarak uygulanan sportif aktiviteye geçilmesi, hem aktiviteden istenilen performansın alınmasını engellemekte hem de verimsiz, sağlık açısından olumsuz etkiler yaratabilecek bir ortam oluşturmaktadır. Zihinsel ve bedenen yapılacak olan sportif aktiviteye antrenmanlı bir şekilde başlamak doğru bir seçim ve başarı ile sonuçlanacak bir süreç getirecektir. Bu yüzden antrenman öncesi ısınmanın önemi her sporcunun yapmış olduğu aktiviteye uygun şekilde ısınma işlemlerini yapması ve vücudunu metabolik olarak bu sürece hazırlaması ile yapılması gereklidir.

 Antrenmandan Önce Isınma Programlarının Amacı Nedir?

Sportif aktiviteye başlamadan önce ısınma hareketlerinin yapılması ve vücudun bu sürece hazır hale getirilmesi sağlıklı bir sürecin işleyişi için çok büyük bir öneme sahiptir. Burada amaç;

  • Kaslarımızdaki hücreleri yavaş yavaş çalıştırmaya başlayarak ağır aktivitelere hazır hale getirmek
  • Zihinsel olarak oyumu bir süreç işleyişi sonucunda motive bir şekilde aktiviteyi gerçekleştirmek
  • Sinir sistemlerinizi ve kas-eklem uyumunuzu sağlayarak, olası sağlık sorunlarının önüne geçmek

Yukarıdaki amaçlar doğrultusunda antrenman öncesi ısınmanın önemi bir kez daha vurgulanmış olacaktır. Hedeflenen amaçlar doğrultusunda yapılan bu ısınma hareketleri antrenmandan alınan verimin ve spor performansının daha üst seviyelerde yaşanması için bir destek niteliği taşımaktadır. Hem performans arttırırken hem de esneklik katsayınızı yükseltir. Bu sayede olası kramp, kasılma ve diğer sağlık sorunlarının önüne geçilmiş olur.

Antrenman Öncesi İyi Bir Isınma Nasıl Olmalıdır?

Genel olarak bir sporcunun sportif bir aktiviteye başlamadan önce yapması gereken iki tür ısınma işlemi bulunmaktadır. Bu ısınma işlemi türlerinden ilki genel ısınma olarak tabir ettiğimiz en az 15 dakikalık bir süreçte yapılan basit ama etkili spor hareketleridir. İkinci aşama olarak yapılan ise özel ısınma hareketlerinin yapıldığı ısınma türüdür. Burası kişinin yapacak olduğu özel spor dalına uygun olarak yapması gereken hareketlerin yer aldığı sportif işlemlerdir. Antrenman öncesi ısınmanın önemi bu iki ısınma sürecinin sonrasında yapılması daha net bir şekilde anlaşılmasına olanak tanıyacaktır.