Antrenörlük Bölümü Nedir? – Mezuniyet Sonrası İş Olanakları

BESYO adayları bu yazımızda sizlere Antrenörlük Bölümü Nedir? – Mezuniyet Sonrası İş Olanakları  hakkında bilgiler vereceğiz.

Antrenörlük Bölümü Nedir?

Spor Bilimleri Fakültesi bünyesinde bulunan Antrenörlük Eğitimi Bölümünün temel amacı, spor alanında ihtiyaç duyulan nitelikli antrenörler yetiştirmektir. Son yıllarda spor alanında meydana gelen ilerlemeler dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sporda uzmanlaşmayı beraberinde getirmiştir. Bu yüzden antrenörlük alanında ihtiyaç duyulan nitelikli insan gücünün sistemli olarak üniversitelerde yetiştirilmesi kaçınılmaz hale gelmiştir.

Antrenörlük Eğitimi Bölümünün temel hedefi, bilimsel temellerde yapılan antrenmanların ve spor faaliyetlerinin geniş kitlelere yayılmasını ve üst düzeyde sporcu (dünya ve olimpiyat şampiyonları) yetiştirilmesini sağlamaktır. Bu kapsamda temelde antrenman (hareket) eğitimini esas alan bu bölümde, birçok bilim alanında yapılan çalışmalar çerçevesinde (anatomi, fizyoloji, beslenme, biyomekanik, psikoloji, sosyoloji, yönetim, istatistik vb.) eğitim faaliyetleri sürdürülmektedir. Öğrenciler, uzmanlaştıkları alanda yoğun bir eğitim alırken, bunun yanı sıra spor bilimlerine ait çok sayıda ders görmektedirler.

Dört yıllık lisans düzeyinde eğitim veren bölümümüz, değişik branşlarda antrenörler (artistik cimnastik, atletizm, badminton, basketbol, fitness, futbol, güreş, hentbol, tenis, voleybol vb), spor uzmanları, spor koordinatörleri ve spor alanında bilim adamları yetiştirmek amacındadır.

Mezuniyet Sonrası İş Olanakları

Son yıllarda Gençlik ve Spor Bakanlığı; spor kulüpleri, sponsorluk ve antrenörlük yasası ile spor alanında yapısal değişiklikler yaratarak, lisans mezunu spor adamlarına iş olanakları yaratma çabasıiçerisindedir.

Bölümümüz mezunlarının uzmanlık alanlarında antrenörlük, çeşitli alanlarda (turizm, belediyeler vb.) liderlik, devlet ve özel spor örgütlerinde çeşitli pozisyonlarda görev yapma imkanı vardır. Ayrıca mezunlarımız, Eğitim Fakültelerinden aldıkları pedagojik formasyon eğitimiyle de beden eğitimi öğretmeni olabilmektedirler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.