Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü ve Mesleki Bilgileri

Telefon :

Besyo Adayları, bu yazımızda sizlere BESYO sınavlarına hazırlık için Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü ve Mesleki Bilgileri hakkında bilgi vereceğiz.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü ve Mesleki Bilgileri

Beden eğitimi ve spor öğretmenliğinin amacı, insanların psikolojik ve fizyolojik yönlerini sporda geliştirip üst seviyelere çıkarmak için kapasiteyi geliştirici teknikler uygulayabilen ve yönlendiren sporcuları ya da spor eğiticilerini yetiştirmektir. Beden eğitimi ve spor öğretmenliğinde eğitim süresi toplam 4 yıldır. Bu program çerçevesinde kişilere uygulamalı fizyoloji ve spor biyolojisi, kineziyoloji ve fonksiyonel anatomi, ilk yardım ilkeleri, egzersiz fizyolojisi, spor psikolojisi, psikososyal anlamda spor gibi dersler gösterilmektedir.

Beden Eğitimi Derslerinin Genel Nitelikleri

  • Beden eğitimi ve spor öğretmenliği programında bulunabilmek için önce sporun belli bir dalında başarılı olmak gerekir. Bu alanda çalışmakta olan insanlar bir alan içerisinde eğitici olarak görev yaptıklarından, insanlar ile iyi iletişim kurmak, dayanıklı ve sabırlı olmak bu alanda ki başarıyı etkileyen faktörlerdendir. Beden eğitimi öğretmenliğinin gerektirdiği bazı özellikler de vardır.
  • Spor konusunda yetenekli olan
  • El, ayak ve gözlerini eş güdüm ile kullanabilen
  • Bedenen güçlü ve sağlam
  • İyi bir öğrenme ortamı oluşturabilen
  • İşine özen gösteren ve dikkatli davranan
  • Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlamakta zorluk çekmeyen

Bu maddeler gibi daha pek çok özelliğe sahip olması gerekmektedir. Beden eğitimi öğretmenleri genel olarak spor salonlarında, okul bahçesinde ve nadiren sınıfta görev yapmaktadırlar. Aktif bir görev sürecine sahiptirler. Çalışma ortamları mevsimsel olarak değişiklik gösterir. Genel anlamda gürültülü ve yüksek tempolu bir çalışma ortamında bulunurlar.

Beden Eğitimi Bölümü Mezunlarının İş Olanakları

Beden eğitimi ve spor öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan ilköğretim, ortaokullar, liseler, mesleki ve teknik liseler, Anadolu liseleri, fen liseleri, spor lisesinde ve üniversitesinde öğretmen olarak çalışabilmektedirler. Beden eğitimi dersinin dışında, milli oyunlar ve spor faaliyetleri, halk oyunları, spor ilk yardımı, organizasyon ve spor yönetimi, spor psikolojisi gibi derslere de girmektedirler. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmakta olan sınavı kazanmaları halinde müfettişlik görevini de üstlenebilirler. Ayrıca beden eğitimi öğretmenleri çeşitli spor merkezlerinde, fitness centerda (Fazla kilolardan kurtulmak amacıyla zayıflamaya yönelik egzersizlerin yapıldığı yerler), aerobik salonlarında çalışabilir ve mesleğini icra edebilirler.