BESYO Bölümleri Nelerdir? – BESYO’daki Bölümler Hangileri

BESYO Bölümleri Nelerdir? – BESYO’daki Bölümler Hangileri

BESYO adayları bu yazımızda sizlere BESYO Bölümleri Nelerdir? – BESYO’daki Bölümler Hangileri hakkında bilgiler vereceğiz.

BESYO Bölümleri Nelerdir? 

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ve Spor Bilimleri Fakültelerinde bulunan bölümlere verilen genel isimdir.

Beden Eğitimi Öğretmenliği

Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bölümü, eğitim bilimleri, eğitim psikolojisi, spor psikolojisi, insan anatomisi ve kinesiyoloji, egzersiz fizyolojisi, antrenman bilimi, psikomotor gelişim, öğretim ilke ve yöntemleri gibi konuları içeren interdisipliner bir alandır. Bölüm, öğrencilerinin mesleki bilgilerinin yanında, nitelikli, araştırmacı, problemlere kısa sürede doğru çözümler bulabilen, bilimsel ve teknik gelişmeleri takip edebilen, çağdaş, üretken ve donanımlı bireyler olarak mezun olmalarını sağlamaktadır.

Spor Yöneticiliği

Spor Yöneticiliği Bölümü; genel işletmecilik ile ilgili kavramlar ve yaklaşımlar yanında spor yönetimi, spor hukuku ve spor ekonomisini içeren interdisipliner bir alandır. Bölümün amacı ülkemizde eksikliği hissedilen spor yöneticilerini yetiştirmektir. Bölüm, öğrencilere organizasyon becerilerini kazandırmak için teorik ve uygulamalı dersleri geniş bir perspektif içinde sunmayı amaçlamaktadır.

Rekrasyon

Rekreasyon bölümü, bireylerin zorunlu ihtiyaçlarını tamamladıktan sonra geriye kalan serbest zamanlarında sosyalleşmek, spor yapmak, sağlığına katkıda bulunmak, sanat yapmak, kültürlenmek ve eğitilmek ile ilgili ihtiyaçları için gönüllü olarak katılım sağladığı boş zaman dilimindeki aktiviteleri ve etkinlikleri uygulayan ve yöneten bireylerin yetiştirildiği interdisipliner bir bölümdür. Rekreasyon bölümünün misyonu; eğlenceye dayalı etkinlikleri ve aktiviteleri, donanım ve bilgi sistemlerini yaratıcı bir şekilde tasarlayabilecek, gerçekleştirebilecek, yönetebilecek ve iyileştirebilecek rekreasyon uzmanlarını gerekli olan teknik bilgiye sahip, etik ve sosyal olarak bilinçli, takım çalışması yapabilme ve liderlik özelliklerine sahip olarak yetiştirmektir.

Antrenörlük Eğitimi

Antrenörlük eğitimi; antrenman bilimi, egzersiz fizyolojisi, kinesiyoloji, spor psikolojisi, istatistik, teknik öğretimi, spor branşlarının taktiksel gelişimi ve performans planlama konularını içeren interdisipliner bir alandır. Bölüm, öğrencilerin hem Türkiye’de hem dünyada sporcuların performanslarını takip edebilmelerini, etkili sporcu çalışması yaptırabilmelerini, spor alanında bilimsel araştırmalar yapabilmelerini amaçlamaktadır.Bunlara ek olarak, öğrencilerin becerilerini ve liderlik özelliklerini geliştirmeyi hedef almaktadır. Bölüm 11 temel spor branşına sahiptir: Atletizm, Badminton, Basketbol, Futbol, Hentbol, Masa Tenisi, Tenis, Voleybol, Yüzme, Okçuluk. Öğrenciler bu alanların içinden istedikleri alanda uzmanlaşmaktadır. Antrenörlük Eğitimi Bölümü, bilimsel yöntemlere dayanan eğitim sistemiyle öğrencilere teorik ve pratik bilgilerini geliştiren dersler sunmaktadır.

Engellilerde Egzersiz ve Spor Bilimleri

Engellilerde egzersiz ve spor bilimleri bölümünden mezun olan öğrenciler, farklı engel tanılarına sahip bireylere yönelik sağlıklı yaşam uzmanı olarak görev yapabilirler. Seçmeli uzmanlık dalı olarak seçtikleri spor branşının bağlı olduğu federasyondan 2. kademe antrenörlük belgesi alır ve uzmanlık branşında antrenör olarak görev yapabilirler. Rehabilitasyon merkezleri ve engelli bireylere eğitim veren diğer kurumlarda beden eğitimi ve spor uzmanı olarak görev yapabilirler.Pedagojik formasyon sertifikası alan öğrenciler M.E.B.’na bağlı okullarda beden eğitimi ve spor öğretmeni olarak görev yapabilirler. Spor Bilimleri ile ilgili alanlarda yüksek lisans ve doktora eğitimi yapabilirler ve gerekli koşulları yerine getirmek şartıyla üniversitelerde akademik kadroda görev alabilirler.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

× Kurs Danışma Hattı