Besyo Hangi Puan Türüyle Alıyor? – Besyo Öğrenci Alımında Puan Türü

Besyo Hangi Puan Türüyle Alıyor? – Besyo Öğrenci Alımında Puan Türü

BESYO adayları bu yazımızda sizlere Besyo Hangi Puan Türüyle Alıyor? – Besyo Öğrenci Alımında Puan Türü hakkında bilgiler vereceğiz.

Besyo Hangi Puan Türüyle Alıyor? 

Üniversitede BESYO bölümünde öğrenim görmek isteyen adaylar için iki yol vardır. Bunlardan birincisi TYT ile öğrenci alımı yapan üniversitelerdir. Bu üniversiteler öğrenci alımlarında Özel Yetenek Sınavı uygularlar.

2020 YKS Tercih Kılavuzundaki Duyuru Aşağıdaki Gibidir:

Adayların, 2020-YKS’de özel yetenek sınavıyla öğrenci alan öğretmenlik programlarına başvuru yapabilmeleri için TYT’de en düşük 800.000 inci başarı sırasına sahip olmaları gerekmektedir. Engelli adaylardan (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, MR (mental retardasyon) ile “yaygın gelişimsel bozukluklar” (otizm spektrum bozuklukları (OSB), Asperger sendromu, RETT sendromu, dezintegratif bozukluklar, sınıflanamayan grupta yer alan yaygın gelişimsel bozukluklar))

TYT’de en düşük 800.000 inci başarı sırasına sahip olmaları ve durumlarını “engelli sağlık kurulu raporu” ile belgelemeleri kaydıyla özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara başvurmaları halinde TYT puanları değerlendirmeye katılmadan (Kılavuzda yer alan formül kullanılmadan) kendi aralarında yapılacak ayrı bir yetenek sınav sonucuna göre değerlendirilerek, yetenek sınavını kazanan adayların kayıtları yapılır.

* 2019-TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylardan 2020-YKS’nin hiçbir oturumuna girmeden 2020 yılında sadece Özel Yetenek Sınavı sonuçlarına göre öğrenci alacak yükseköğretim programlarına başvurmak isteyenlerin 2019-TYT Dönüştürülmüş Puanı işleme alınacaktır.

Birincisinde geçerli olan puan TYT puanı yazan yerdir. 

İkinci Yol:

Bazı Üniversiteler BESYO bölümlerine öğrenci alırken kendi bünyelerinde Özel Yetenek Sınavı yapmadan YKS’nin ikinci bölümü olan AYT puanı ile öğrenci almaktadır. Özel Yetenek Sınavına girmeden direk olarak BESYO bölümünü tercih etmeniz için AYT bölümünde bulunan EA puanınızın hesaplanması gerekmektedir. EA ile tercih işlemi aşağıdaki gibidir.

EA puanlama yeri aşağıdaki EA yazan yerde bulunur. 

Aklınıza Takılan Soruları Yorum Yazarak Bizlere Sorabilirsiniz. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.