BESYO’da TYT, OBP ve Sınav Puanının Etkisi Nedir?

Telefon :

Besyo Adayları, bu yazımızda sizlere BESYO sınavlarına hazırlık için BESYO’da TYT, OBP ve Sınav Puanının Etkisi Nedir? hakkında bilgi vereceğiz.

Besyo ve TYT Puanının Etkisi

Üniversitelere giriş sınavının adı YGS’den TYT’ye bıraktı. Ama kurallar yine aynıdır. Beden eğitimi bölümü okumak isteyen öğrencilerin yetenek sınavlarında TYT puanı değerlendirilmektedir. Bu durum tüm üniversiteler için aynıdır. Farklılık gösteren durum ise yetenek sınavının içeriğidir.

Beden eğitimi bölümü okuyan öğrenci okumak istediği üniversitenin en az baraj puanını almalıdır. Ardından yetenek sınavlarını detaylıca araştırması gerekir. Üniversiteler farklı yetenek sınavları gösterse de amaçları bellidir. Bölüme uygun öğrencileri belirleyip yetiştirme amaçları vardır. Öğrencinin de bunu bilerek prosedürlere bakıp sınavlara hazırlanması gerekir.

Besyo’ya OBP Puan Katkısı Nedir?

OBP’nin açılımı ortaöğretim başarı puanı demektir. 100 lük sistemde karşılığının 5 katadır. Örneğin; diploma notu 30 olan bir öğrencinin OBP puanı 30 x 5 =150 dir. Besyo okumak isteyen öğrencinin de OBP puanı 0.11 ile çarpılır. Elde edilen sayı kadar yetenek puan katkısı da etkilenmiş olur.

Besyo yetenek sınavları için hem TYT hem de OBP puanlarının yüksek olması önemli bir durumdur. Öğrenci bunu bilerek çalışmalıdır. Ardından da kendisini besyo yetenek sınavlarına hazırlaması gerekir. Yetenek sınavlarına girmeye hak kazanması için TYT ve OBP den yeterli puanı da almalıdır.

BESYO’da TYT, OBP ve Sınav Puanının Etkisi Nedir?

Birçok öğrencinin hayallerini süsleyen beden eğitimi bölümü belirli sınavlarla kazanılan bir bölümdür. Bölümün sınavları farklılık gösterebilir. Bu yüzden öğrenci adayı detaylı araştırma yapmalıdır. TYT ve OBP puanları oldukça önemlidir. Bir örnek ile üniversitelerin puan hesaplama prosedürünü anlatmak mümkündür. Örneğin;

  • TYT Puanı: 250 x 0,22 = 55
  • OBP Puanı: 300 x 0,11 = 33

Başlangıç Puanı = 88

Her üniversitenin standart sapma değerleri farklıdır. Tahmini kısa parkur ve koordinasyon parkuru puanlarının sapmasını alırsak;

Sınav Puanı = 100 ve Standart sapmaya uğramış hali : 75

Sınav Puanı = 75x 1,17 = 87,75

Yerleştirme Puanı= 88 + 87,75= 175.25

Üniversiteler temel olarak bu şekilde bir puanlama sistemi tercih eder. Sıralamalar bu şekilde yapılır. Ardından puan sıralamasına göre öğrenci seçilir. Sizler de buna bakarak kendi puanınızı hesaplayabilirsiniz.