Genç Sporcular Nasıl Beslenmelidir?

Telefon :

Spor Yapan Arkadaşlar bu yazımda sizlere Genç Sporcular Nasıl Beslenmelidir? hakkında bilgiler vereceğim.

Genç Sporcular Nasıl Beslenmelidir?

Sporcuların düzgün gelişme göstermeleri, enerji sahibi olmaları, hastalıklara karşı direnç kazanmaları ve genel sağlıklarında bozulma yaşamamaları konusunda beslenmeye fazlasıyla dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu tip durumları gerçekleştirmeyerek; dengeli bir biçimde beslenmemeleri durumunda da kas kayıpları, sakatlanmalar ve gelişim bozuklukları gibi durumların yaşanması da muhtemel olabilmektedir.

Sporcuların beslenmelerine önem vermeleri durumunda daha etkili performans sergilemeleri durumu önem arz etmektedir. Aynı zamanda da sporcuların gelişimlerini tamamlamaları konusunda da beslenme önemli bir kriter olmasından ötürü de bu konuda dikkatli davranmak gerekmektedir.

Genç sporcular genel olarak karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme programına tabi olmak durumundadır. Fiziksel aktiviteler içerisinde olacak sporcuların ilk olarak karbonhidratları yakacakları için; makarna ve pirinç ağırlıklı beslenmeleri gerekmektedir. Enerjilerini tam olarak ortaya koymaları için karbonhidrat içeren gıda ürünlerine yönelmeleri tavsiye edilen bir durum olarak ifade edilmektedir.

Genç Sporcular Beslenmesinde Protein

Genç sporcuların beslenmesinde proteinler de önemli bir yer tutmaktadır. Proteinler kasların onarımı ve yeni kasların ortaya çıkması konusunda etkili olacağından ötürü; bu tip besinlerin de beslenme programlarında yer almaları gerekmektedir. Et, süt ürünleri, balı ve baklagilleri; protein içeren önemli besin kaynakları olarak bilinmektedir. Proteinli gıdaların içinde yer alan vitaminler de kişisel gelişimin daha başarılı bir biçimde olmasını sağlayabilmektedir.

Genç sporcuların vitamin ve mineral açısından da vücudun gereksinimlerini giderebilecekleri bir diyet programı içinde yaşamaları gerekmektedir. Genç sporcular genel olarak kalsiyum, D vitamini, çinko ve demir ağırlıklı bir beslenme programı içine tabi olmak durumundadır. Kalsiyum ve D vitamini ile genel olarak kemiklerin ve kasların gelişimi sağlanabilecektir. Demir minerali de kaslara daha iyi oksijen taşınması konusunda önemlidir. Çinko da hormon dengesinin korunması anlamında da etkilidir. Ancak bu tip minerallerden mahrum kalmamak adına kişilerin sebze ve et ağırlıklı bir beslenme programına uyması da gerekmektedir.

Genç sporcular için su tüketimi de oldukça önemlidir. Egzersiz ya da idman esnasında su kaybının telafi edilmemesi ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Sağlıksal sorunların temelleri arasında susuz kalmak da önemli bir faktör olarak görülmektedir.