2020 – 2021 Hatay BESYO Kılavuzu – Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınavı

2020 – 2021 Hatay BESYO Kılavuzu – Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınavı

BESYO adayları bu yazımızda sizlere 2020 – 2021 Hatay BESYO Kılavuzu – Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınavı hakkında bilgiler vereceğiz.

Hatay BESYO Kılavuzu – Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınavı

Yüksekokulumuz 2020-2021 Özel Yetenek Sınavı küresel ölçekte yaşanan Pandemi koşulları nedeniyle adayların fiziki katılımı ile yapılmayacaktır. Özel Yetenek Sınav Puanları Spor Özgeçmişi Belgelerinin değerlendirilmesi ile hesaplanacaktır. Ancak, Spor Özgeçmişi beyan etmeyen adaylarda programlarımıza başvuruda bulunabilecekler ve Yerleştirme Puanları “Temel Yeterlilik Testi” ve “Orta Öğretim Başarı Puanları” dikkate alınarak hesaplanacaktır.

 Milli sporcu kontenjanına sadece olimpik branşlarda milli olmuş adaylar başvurabilir. (Olimpik branşlar listesine “http://olimpiyatkomitesi.org.tr/Detay/Olimpiyatlar/Olimpik-Spor-Dallari/49/1” adresinden ulaşılabilir.

 Milli sporcular milli kontenjanından yararlanmakla beraber ayrıca dilekçelerinde belirtmek koşulu ile isterlerse yetenek sınavına da katılabilme hakkına sahiptirler (Dilekçeleri Yüksekokulumuz web sayfasındaki duyurulardan indirebilirsiniz).

 Milli ve engelli adaylar için ayrılan kontenjan programlarımıza ait toplam kontenjan içerisindedir. Ancak, engelliler ve milli sporcular için ayrılan kontenjanların dolmaması halinde, bu kontenjanlar diğer öğrenciler için ayrılan kontenjanlara eklenecektir.

 Programlarımıza ait kadın veya erkek kontenjanlarının dolmaması halinde, eksik kalan kontenjanlar diğer cinsiyetten karşılanacaktır.

ÖZEL YETENEK SINAVINA ÖN KAYIT VE KATILIM KOŞULLARI

a) Özel yetenek sınavına başvuran adayların T.C. vatandaşı veya KKTC vatandaşı olması gerekmektedir.

b) Özel Yetenek Sınavına ön kayıt yaptırmak isteyen tüm adayların (engelli adaylar hariç) 2019-TYT Dönüştürülmüş Puanı veya 2020 Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanının 150 ve üzerinde olması gerekmektedir.

c) Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünü tercih edecek adayların (Milli adaylar dâhil) 2020 TYT ‘de en düşük 800.000’inci başarı sırasına sahip olması gerekmektedir.

d) Aday başvuru tarihinde lise veya dengi okullardan mezun veya mezun olabilir durumunda olmalıdır (Kesin kayıtlarda lise diplomasını veya geçici mezuniyet belgesini beyan etmeyen aday kayıt hakkını kaybeder).

e) Merkezi yerleştirme ile bir yükseköğretim programına kesin kayıt hakkı kazanmış adaylar da, isterlerse Özel Yetenek Sınavına başvurabilirler.

f) Milli kontenjanına sadece olimpik spor branşlarında millilik belgesi olan adaylar başvurabilir.

g) Milli kontenjanına başvuran adayların ayrıca özel yetenek sınavına girebilmesi için dilekçe vermesi gerekir.

h) Başvuruda bulunabilmek için “Spor Özgeçmişi Belgesi” beyan etme zorunluluğu yoktur. Spor Özgeçmiş Belgesi olmayan adaylarda başvuruda bulunabileceklerdir.

Özel Yetenek Sınav Kılavuzunu görmek için TIKLAYINIZ !

Engelli Adaylar için Özel Yetenek Sınav Kılavuzunu görmek için TIKLAYINIZ !

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!
× İletişime Geçmek İçin Tıkla