2020 – 2021 İnönü BESYO Kılavuzu – Malatya İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Besyo Özel Yetenek Sınavı

2020 – 2021 İnönü BESYO Kılavuzu – Malatya İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Besyo Özel Yetenek Sınavı

BESYO adayları bu yazımızda sizlere İnönü BESYO Kılavuzu – Malatya İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Besyo Özel Yetenek Sınavı hakkında bilgiler vereceğiz.

İnönü BESYO Kılavuzu – Malatya İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Besyo Özel Yetenek Sınavı

Başvuru Koşulları

1. T.C. veya K.K.T.C vatandaşı olmak,

2. Başvuru tarihinde mezun veya mezun olabilir durumda olmak (Kesin kayıtlarda mezuniyet belgesini beyan etmeyen aday kayıt hakkını kaybeder).

3. Antrenörlük Eğitimi Bölümü ve Engellilerde Egzersiz ve Spor Eğitimi Bölümlerine başvuracak adaylar 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavlarından Temel Yetenek Testi’nden (TYT) Spor lisesi çıkışlı sporcular en az 170 puan, Milli sporcular en az 150.00 puan, engelli adaylar en az 100 puan, diğer öğrenciler en az 210.00 puan almış olmak, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünü tercih edecek adayların, OSYM’nin 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzu’nda belirtildiği üzere başvuru yapabilmeleri için TYT’de en düşük 800.000 inci başarı sırasına sahip olmaları gerekmektedir. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliğine başvuran Engelli Adaylarında TYT’den en düşük 800.000 inci başarı sırası içinde olmaları gerekmektedir. Bu sınav OSYM’nin 2020 YKS Kılavuzu temel alınarak hazırlanmıştır ve kılavuzda yapılacak başvuru taban puanlarla ilgili değişiklikler sınava yansıtılacaktır.

4. Engelli adaylardan (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, MR (mental retardasyon) ile “yaygın gelişimsel bozukluklar” (otizm spektrum bozuklukları (OSB), sperger sendromu, RETT sendromu, dezintegratif bozukluklar, sınıflanamayan grupta yer alan yaygın gelişimsel bozukluklar) durumlarını “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” ile belgelemeleri kaydıyla sınava başvuru yapabilir.

5. En az 2 (iki) yıl sporcu lisansına sahip olmayan adaylar sınava başvuru yapamazlar.

6. Başka bir yükseköğretim kurumundan disiplin suçları nedeniyle çıkartılmamış ve/veya Spor İl Müdürlüğünden 6 aydan fazla disiplin cezası almamış olmak.

7. Sağlık raporu (Spor Bilimleri Fakültesi bünyesindeki Bölümlerde verilen uygulamalı ve teorik eğitim-öğretime devam edebilmeye ve mesleki uygulamaları sürdürebilmeye engel teşkil edebilecek herhangi bir engeli, kronik hastalığı, konuşma ve fiziksel bir sağlık problemi olanlar müracaat edemezler. Bu nedenle kayıt hakkı kazanan adaylardan işitme, görme, konuşma ve herhangi bir fiziksel yetersizliği olmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden sağlık heyeti raporu istenecektir) kesin kayıtta adaydan istenecektir.

8. 2019-ÖSYS’de bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adayların ortaöğretim başarı puanları (OBP) ile ilgili katsayılar yarıya düşürülecektir. Bu kural açık öğretimin kontenjanlı programları için de geçerlidir. Sınavsız geçiş ile meslek yüksekokulları veya açık öğretimin kontenjanı bulunmayan programlarına 2019-ÖSYS’de yerleştirilen adaylara bu kural uygulanmayacaktır.

BAŞVURU KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

Ön Kayıt Şartları Başvuru Koşulları

1. T.C. veya K.K.T.C vatandaşı olmak,

2. Başvuru tarihinde mezun veya mezun olabilir durumda olmak (Kesin kayıtlarda mezuniyet belgesini beyan etmeyen aday kayıt hakkını kaybeder).

3. 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavlarından Temel Yetenek Testi’nden (TYT) Spor lisesi çıkışlı sporcular 170 puan, Milli sporcular için en az 150.00 puan, engelli adaylar için 100, diğer
öğrenciler için en az 210.00 puan almış olmak, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne başvuracak adayların, OSYM’nin 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzu’nda belirtildiği üzere başvuru yapabilmeleri için TYT’de en düşük 800.000 inci başarı sırasına sahip olmaları gerekmektedir. Bu sınav OSYM’nin 2020 YKS Kılavuzu temel alınarak hazırlanmıştır ve kılavuzda yapılacak başvuru taban puanlarla ilgili değişiklikler sınava yansıtılacaktır.

4. Engelli adaylardan (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, MR (mental retardasyon) ile “yaygın gelişimsel bozukluklar” (otizm spektrum bozuklukları (OSB), sperger sendromu, RETT sendromu, dezintegratif bozukluklar, sınıflanamayan grupta yer alan yaygın gelişimsel bozukluklar) puanı 100 ve üzerinde olanlar, durumlarını “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” ile belgelemeleri kaydıyla sınava başvuru yapabilir.

5. Başka bir yükseköğretim kurumundan disiplin suçları nedeniyle çıkartılmamış ve/veya Spor İl Müdürlüğünden 6 aydan fazla disiplin cezası almamış olmak.

6. Sağlık raporu (Spor Bilimleri Fakültesi bünyesindeki Bölümlerde verilen uygulamalı ve teorik eğitim-öğretime devam edebilmeye ve mesleki uygulamaları sürdürebilmeye engel teşkil
edebilecek herhangi bir engeli, kronik hastalığı, konuşma ve fiziksel bir sağlık problemi olanlar müracaat edemezler. Bu nedenle kayıt hakkı kazanan adaylardan işitme, görme, konuşma ve herhangi bir fiziksel yetersizliği olmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden sağlık heyeti raporu istenecektir) kesin kayıtta adaydan istenecektir.

7. 2019-ÖSYS’de bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adayların ortaöğretim başarı puanları (OBP) ile ilgili katsayılar yarıya düşürülecektir. Bu kural açık öğretimin kontenjanlı
programları için de geçerlidir. Sınavsız geçiş ile meslek yüksekokulları veya açık öğretimin kontenjanı bulunmayan programlarına 2019-ÖSYS’de yerleştirilen adaylara bu kural uygulanmayacaktır.

BAŞVURU KILAVUZUNU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!
× İletişime Geçmek İçin Tıkla