2020 – 2021 Kayseri Erciyes BESYO Kılavuzu – Kayseri Erciyes Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınavı

2020 – 2021 Kayseri Erciyes BESYO Kılavuzu – Kayseri Erciyes Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınavı

BESYO adayları bu yazımızda sizlere 2020 – 2021 Kayseri Erciyes BESYO Kılavuzu – Kayseri Erciyes Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınavı  hakkında bilgiler vereceğiz.

Kayseri Erciyes BESYO Kılavuzu – Kayseri Erciyes Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınavı

Sınav ile ilgili tüm duyurular, Fakültemizin internet sitesinden (http://besyo.erciyes.edu.tr/ ) veya okulumuz ilan panolarından yapılır.

Sınav ile ilgili tüm uygulamalar, ÖZYES yönergesi ve ÖZYES kurulu kararlarına dayanır.

Okulumuza müracaat eden adaylar için, giriş şartlarını taşımadığı halde, yanlış bilgi vererek yahut asılsız belge veya belgeler ile kaydını yaptırmış olan adayın bu durumu, eğitim-öğretim süresi içerisinde ne zaman tespit edilirse edilsin, sınavları geçersiz sayılacak, okul ile ilişikleri derhal kesilip haklarında kanuni işlem yapılacaktır.

Özgeçmiş müracaatları Basketbol, Futbol, Halk Oyunları, Hentbol, Voleybol, Atletizm, Artistik Cimnastik, Badminton, Boks, Güreş, Judo, Kayak, Kick Boks, Muay Thai, Oryantiring, Taekwondo, Karate, Tenis, Yüzme, Okçuluk ve Masa Tenisi branşlarında kabul edilecektir. Bahsedilen bu branşlar dışındaki özgeçmiş başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır. Özyes sınavına bahsedilen bu branşlar dışında kalan adaylar da müracaat edebilecekler, diğer bir ifade ile tüm adaylar özgeçmiş puanı olmaksızın koordinasyon parkuruna katılabileceklerdir.

Bölümlere ait kontenjanlar Tablo 1’de sunulmuştur.

ÖZYES ile ilgili tüm tarihler Tablo 2’de sunulmuştur.

Ön kayıt başvurusu sonrası, başvurusu kabul edilen adayların, TYT puanı + sporcu özgeçmiş standart puanı ile birlikte eleme puanı ve sıralaması oluşturulacaktır. Eleme puanı sıralamasına göre ilk 930 aday + engelli adaylar (toplam kontenjanın 3 katı kadar aday + engelli adaylar), (504 erkek + 426 kadın + engelli adaylar) ÖZYES sınavının koordinasyon parkuru aşamasına girmeye hak kazanacaktır.

Engelli kontenjanı: Engelliler için kontenjanlar işitme ve bedensel engelli adaylar için uygulanacaktır. 10.07.2020 tarihli ve 43112 sayılı Yükseköğretim Yürütme Kurulu yazısına istinaden, engelli adayların özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara başvurabilmeleri için TYT’den en az 100 puan almış olmak, (Beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümüne başvuru için TYT’de ilk 800.000 başarı sırasına sahip olmalı), ayrıca, Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında alınan karar gereği diğer öğrenciler için aranan koşulların engelli öğrenciler için de aranmasının uygun olduğu kararı dikkate alınarak uygulanacaktır. Engelli öğrenci kontenjanı her program için %10 olarak uygulanacaktır. Kontenjanlar Tablo 1’de sunulmuştur. Yeterli sayıda öğrenci başvurusu olmaması veya yerleşememesi durumunda açıkta kalan engelli kontenjanları ilgili program kontenjanına aktarılacaktır. Engelli adaylar için, Sporcu Özgeçmiş Puanı (SÖP) olmayan adayların başvurusu kabul edilmeyecektir.

ÖZYES için üzeri numaralı sınav tişörtleri adaylara, Erciyes Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi tarafından, adayların sınava gireceği gün, tişört masasından verilecektir. Adayların sınava bu tişörtlerle girmeleri zorunludur. Adayların sınav esnasında kullanacakları malzemelerin ve bu tişörtlerin üzerine herhangi bir yazı, amblem, herhangi bir gurubu temsil eden logo, işaret, Milli Güvenlik Kurulu tarafından tanımlanmış terör örgütlerinin propagandasını içeren yazılar vs. yazmaları yasaktır. Kurallara uygun davranmayan adaylar sınava alınmayacaktır.

Sınavın yapılacağı alanda, ismi okunan adaylar “Sınav Giriş Belgesi” ve kimlik kartı (pasaport, nüfus cüzdanı, ehliyet) ile birlikte, mevcut sağlık kurallarına uygun olarak, giriş kontrol masasına müracaat etmek zorundadır. Kimliği şüpheye yer verecek şekilde olanlar sınava alınmayacaktır.

Her adayın, kendi aday numarası için belirlenen ve ÖZYES komisyonu tarafından sınav öncesinde ilan edilen sınav tarih ve saatinde sınav yerinde hazır bulunması gerekmektedir. Bu şartlara uymayan adaylar herhangi bir hak iddia edemeyecektir.

Herhangi bir olumsuzluk durumunda ÖZYES Sınav Komisyonu, sınav gün, saat veya yerinde bir değişiklik yapabilecek, bu durumda adaylar önceden

Adaydan alınan ve ÖZYES notu hesabında kullanılacak olan bütün bilgiler ilan edilecektir. Bilgilerde olabilecek herhangi bir eksiklik veya yanlışlık, ÖZYES Yönetim Kuruluna aday tarafından bildirilmek zorundadır. Adaylar ÖZYES Yönetim Kurulu tarafından yapılan ilanları takip etmekle yükümlüdür.

n) Sınav kurallarına uymayan (kural veya etik dışı davranan, malzemelere zarar veren, v.b.) adaylar sınav komisyonu kararıyla diskalifiye edilirler.

o)   Sınava başvuran bütün adaylar, sınavda uygulanacak tüm kuralları peşinen kabullenmiş sayılırlar.

p)  2020 yılı ÖZYES sınavı için,  sınav giderleri olarak 70 TL ücret alınacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

× İletişime Geçmek İçin Tıkla