2020 – 2021 Kütahya BESYO Kılavuzu – Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınavı

2020 – 2021 Kütahya BESYO Kılavuzu – Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınavı

BESYO adayları bu yazımızda sizlere 2020 – 2021 Kütahya BESYO Kılavuzu – Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınavı  hakkında bilgiler vereceğiz.

Kütahya BESYO Kılavuzu – Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınavı

Giriş Esasları Ve Kontenjanlar

Madde 8: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nin bölümlerine (programlarına) ilan edilen kontenjanlarla sınırlı olarak 2020-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzu’nun Özel Yetenek Sınavı ile Seçme Yöntemi esaslarına uygun olarak yapılan değerlendirmeye göre öğrenci alınır. 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında Spor Bilimleri Fakültesi’nin programlarına Özel Yetenek Sınav ile Tablo 1’de belirtilen sayıda öğrenci alınacaktır. Aşağıda belirtilen kontenjanlar dolmadığı takdirde bayan veya erkeklerden kontenjan sayısı tamamlanacaktır.

Madde 10: Sınavlar iki aşamada yapılacaktır. Birinci aşama sonunda Tablo 2’de belirtilen kontenjan sayısı kadar aday ikinci aşamaya katılmaya hak kazanacaktır. Adayın ikinci aşama sınavlarına katılabilmesi için; spor dalı puanının (I. aşama spor dalı sınavı) en az 50 olması ve Tablo 2’de belirtilen bölüm ve spor dalı kontenjanlarından herhangi birinin içinde yer almaları gerekmektedir.

Milli Sporcu kontenjanına müracaat eden adaylar doğrudan ikinci aşama sınavına katılmaya hak kazanacaklardır. Spor dalında sınava katılmak isteyen Milli Sporcular Tablo 2’de belirtilen spor dalı kontenjanları kapsamında değerlendirilir. Milli sporcu olup branş sınavına katılmak isteyen adaylar her bölüm için belirlenen TYT şartını sağladığı taktirde branş sınavına katılabilir.

Madde 11:  Adaylar Bölümlere (Programlara) Başvurularını;

a-Fakültenin Tablo 1’de belirtilen bölüm programlarının (I. ve II. programlar) birine veya birden fazlasına (en fazla 7 program) birlikte başvuru yapabilir.

b-Aday ön kayıt işlemini tamamlandıktan sonra hiçbir şekilde spor dalı değişikliği yapamaz.

c-Yedi programdan az tercihle ön kayıt yaptıran aday, eksik kalan programlara tercihlerini kayıt süresi içerisinde tamamlayabilir. Eksik tercihlerini tamamlamak isteyen aday ilk müracaatına ait başvuru belgeleri ile kayıt anında verilen kayıt numarası ve belgelerini ibraz ederek bir dilekçe ile müracaat etmek zorundadır. Bu işlem kayıt süresince ancak bir defaya mahsus olarak yapılabilir.

d-Kayıt yaptıran aday kayıt formunda belirttiği spor dalı ve bölüm tercih sıralamasını kontrol edip imzalayacaktır. Bilgisayar kayıt formu ile adayın müracaat formunda belirttiği spor dalı ve bölüm tercih sıralaması farklılıkları gibi sehven olabilecek hataları düzeltmek için aday kayıt süresi içerisinde dilekçe ile başvuruda bulunmak zorundadır. Kayıt süresi tamamlandıktan sonra spor dalı ve tercih sıralamasında bilgisayar kaydı esas alınacaktır.

e-İkinci aşama bittikten sonra; toplam özel yetenek başarı puanının hesaplanmasında adayın birinci aşamada hangi bölüm, program ve dal kontenjanından geldiğine bakılmaksızın programlara yerleştirme yapılacaktır.

f-Birden çok bölüme (programa) müracaat eden adaylar bu bölümleri kazandıkları takdirde, kesin kayıt için hangi programa yerleştirilecekleri ön kayıt esnasında belirttikleri bölüm tercih sıralamasına göre yapılacaktır.

g-İlk tercihini kazanamayan adayın, sırasıyla ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci, altıncı ve yedinci tercihine bakılacaktır. Hiçbir bölümü kazanamayan adayın yedek olarak sıralanması da tercih sıraları dikkate alınarak belirlenecektir.

h-Millilikten müracaat edecek adaylarda, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün 12.05.2011 tarih ve 27932 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Milli Sporcu Belgesi Verilmesi Hakkındaki Yönetmelik kapsamında verilen Milli Sporcu Belgesi’ne (A, B ve C)  sahip olma şartı aranır.

ı- (A) ve (B) sınıfı Millilik belgesine sahip Milli Sporculara birinci aşama puanı olarak 100 puan, (C) sınıfı belgesine sahip Milli Sporculara takım sporlarında 85 puan ve bireysel sporlarda 75 puan verilir (Tablo 3).,

2020 Yılı Özel Yetenek Sınavı Giriş Koşulları ilan metnine erişmek için tıklayınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!
× İletişime Geçmek İçin Tıkla