2020 – 2021 Manisa Celal Bayar Üniversitesi BESYO Kılavuzu – Manisa Celal Bayar Spor Bilimleri Besyo Özel Yetenek Sınavı

2020 – 2021 Manisa Celal Bayar Üniversitesi BESYO Kılavuzu – Manisa Celal Bayar Spor Bilimleri Besyo Özel Yetenek Sınavı

BESYO adayları bu yazımızda sizlere 2020 – 2021 Manisa Celal Bayar Üniversitesi BESYO Kılavuzu – Manisa Celal Bayar Spor Bilimleri Besyo Özel Yetenek Sınavı hakkında bilgiler vereceğiz.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi BESYO Kılavuzu – Manisa Celal Bayar Spor Bilimleri Besyo Özel Yetenek Sınavı

1. Adayların sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde; T.C. Yüksek Öğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi 2020 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan Özel Yetenek gerektiren eğitim programları ile ilgili işlemlerdeki tüm hükümler uygulanacaktır. Özel Yetenek Sınavı sonuçlarına göre aşağıdaki bölümlere öğrenci alınacaktır:

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği,

Spor Yöneticiliği,

Rekreasyon,

Antrenörlük Eğitimi.

Yukarıdaki her bir bölüm “Eğitim Programları” olarak adlandırılacaktır. Öğrenci seçme işlemleri aşağıdaki hususlar göz önünde tutularak yapılacaktır:

1.1. Başvurular Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesinin resmi web sitesi olan http://sporbf.cbu.edu.tr/ adresinden yapılacaktır. Detaylar resmi web sitesinde duyurulacaktır.

1.2. 2020-2021 eğitim-öğretim yılı MCBÜ Spor Bilimleri Fakültesi Özel Yetenek Sınavına başvuracak adayların; Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Programı için 2020 Yüksek Öğretim Kurumları sınavı TYT sıralamasında ilk 800.000 (sekizyüzbin) içerisinde yer almak, Antrenörlük Eğitimi, Spor Yöneticiliği ve Rekreasyon Programları için 2020 Yüksek Öğretim Kurumları sınavı TYT ham puan türünden en az 180 (yüz seksen) almış olmak.

1.3. 2019 dönüştürülmüş nihai sınav puanının Antrenörlük Eğitimi, Spor Yöneticiliği ve Rekreasyon programları için 180 ve üzerinde puan almış olmak, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği için TYT sıralamasında ilk 800.000 içerisine girmiş olmak (2020 Yüksek Öğretim Sınavı (YKS) Kılavuzu, Madde 2.2.’ye istinaden “2019-TYT puanı 200 ve üzeri olanlar, istedikleri takdirde 2020-YKS’nin hiçbir oturumuna girmeden 2019-TYT puanını 2020-YKS yerleştirmelerinde kullanabileceklerdir ancak, bu adayların 2020-YKS’ye başvuru yapmaları zorunludur. Bu durumda olup ilgili
yükseköğretim kurumlarınca yapılacak özel yetenek sınavı sonucu yükseköğretim programlarına yerleşmek isteyen adayların da, Dönüştürülmüş Puanlarının hesaplanabilmesi için 2020-YKS’ye başvuru yapmaları zorunludur.”).

1.4. Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi, Özel Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi, Spor Lisesi ve Spor Meslek Lisesinin Beden Eğitimi veya Spor alanlarından mezun olan adaylardan ve milli sporculardan; Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Programı için 2020 Yüksek Öğretim Kurumları sınavı TYT sıralamasında ilk 800.000 (sekizyüzbin) içerisinde yer almak, Antrenörlük Eğitimi, Spor Yöneticiliği ve Rekreasyon Programları için 2020 Yüksek Öğretim Kurumları sınavı TYT ham puan türünden en az 150 (yüz elli) puan almış olmak.

1.5. Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi, Özel Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi, Spor Lisesi ve Spor Meslek Lisesinin Beden Eğitimi veya Spor alanlarından mezun olan adaylardan ve milli sporculardan, mezun oldukları alanlardaki eğitim programlarına başvuracakların Özel Yetenek Kılavuzunun Madde 1.3’teki kriteri en az 150-TYT ham puan olarak sağlamış olmak.

1.6. Görme* ve İşitme engelli adayların** son bir yıl içerisinde aldıkları engelli raporunu teslim etmeleri kaydıyla; Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Programı için 2020 Yüksek Öğretim
Kurumları Sınavı TYT puan sıralamasında ilk 800.000 (sekizyüzbin) içerisinde yer almış olmak, Antrenörlük Eğitimi, Spor Yöneticiliği ve Rekreasyon Programları için 2020 Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı TYT puanından en az 100 (yüz) puan almış olmak.

BAŞVURU KILAVUZUNU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!
× İletişime Geçmek İçin Tıkla