2020 – 2021 Mersin BESYO Kılavuzu – Mersin Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınavı

2020 – 2021 Mersin BESYO Kılavuzu – Mersin Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınavı

BESYO adayları bu yazımızda sizlere 2020 – 2021 Mersin BESYO Kılavuzu – Mersin Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınavı  hakkında bilgiler vereceğiz.

Mersin BESYO Kılavuzu – Mersin Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınavı

Mersin Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi aşağıda belirtilen bölümlerine 2020-2021b Eğitim-Öğretim yılı için Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alınacaktır.

1. Mersin Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nin Tablo 1’de belirtilen bölümlerine 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı için Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alınacaktır.

2. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü için adayların başvuru yapabilmeleri için, 2020- YKS’de Y-TYT’den en düşük 800.000 inci başarı sırasına sahip olmaları gerekmektedir, Antrenörlük Eğitimi Bölümü, Spor Yöneticiliği Bölümü ve Rekreasyon (I. ve II. öğretim) Bölümleri için 2020-TYT den en az 150 puan alan adaylar özel yetenek sınavına başvuru yapabilecektir.

3. Özel Yetenek Sınavı sonuçlarını değerlendirme işlemi, iki aşamalıdır. Birinci aşamada, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü (Y-TYT), Spor Yöneticiliği Bölümü ve Rekreasyon (I. ve II. öğretim) Bölümleri için sınava başvuran tüm adaylar (kadın-erkek ayrı) TYT puanlarına göre en yüksekten en düşüğe doğru sıralanır. Yapılan sıralamada en yüksek puana sahip olan toplam erkek aday kontenjanının 3 katı kadarı (80×3=240 erkek) ve toplam kadın kontenjanının 3 katı kadar (80×3=240 kadın) aday Beceri Koordinasyon Testine alınacaktır. Antrenörlük Eğitimi Bölümü için ise sınava başvuran tüm adaylar her branş kendi arasında (kadın-erkek ayrı ayrı) TYT puanlarına göre en yüksekten en düşüğe doğru sıralanır. Yapılan sıralamada en yüksek puana sahip olan toplam erkek aday kontenjanının 3 katı kadarı (örneğin basketbol 5×3=15 erkek) ve toplam kadın kontenjanının 3 katı kadar (5×3=15 kadın) aday, Beceri Koordinasyon Testine alınacaktır. Bu uygulama her branş için ayrı ayrı yapılacaktır. Son sırada TYT puanı eşit olan bütün adaylar Beceri Koordinasyon Testine alınır. İkinci aşamada ise adayların Beceri Koordinasyon Parkur dereceleri standart puanlara (SP) çevrilerek iki (2) ile çarpılıp adayların Yerleştirme Puanı (YP) 2020-ÖSYS Kılavuzu’nda belirtilen formül aracılığıyla hesaplanacaktır.

4. Bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, MR (mental retardasyon) ile “yaygın gelişimsel bozukluklar” (otizm spektrum bozuklukları (OSB), asperger sendromu, RETT sendromu, dezintegratif bozukluklar, sınıflanamayan grupta yer alan yaygın gelişimsel bozukluklar) durumlarını “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” ile belgelemeleri kaydıyla sadece ilan edilen bölüm ve branşlarda (Tablo 1) engelli adayların sınava başvuruları kabul edilecektir.

Online Sınav Kaydı :

Tarih: 31 Ağustos- 04 Eylül 2020 (kayıt işlemleri mesai gün ve saatleri içerisinde yapılır)

Adres: http://sbfsinav.mersin.edu.tr

Kayıt Onaylatma: 31 Ağustos- 04 Eylül 2020 (kayıt işlemleri mesai gün ve saatleri içerisinde yapılır)

Yer: Mersin Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi, Çiftlikköy Merkez Kampusu,
Yenişehir/MERSİN

Sınav Tarihi ve Yeri:

Tarih: 07-11 Eylül 2020

(Gerekli durumlarda Sınav Yürütme Kurulu sınav günlerini uzatabilir, kısaltabilir veya erteleyebilir)

Yer: Mersin Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi, Çiftlikköy Merkez Kampusu,

Yenişehir/MERSİN

Kesin Kayıt Tarihleri (Kazanan Adaylar için):

Asil Kazananlar : 21-23 Eylül 2020

Yedekler : 24-25 Eylül 2020

Derslerin Başlangıcı : 28 Eylül 2020

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!
× İletişime Geçmek İçin Tıkla