PMYO Parkurunda En Çok Yaşanan Sakatlıklar

208

Polis Adayları, bu yazımızda sizlere PMYO Parkurunda En Çok Yaşanan Sakatlıklar hakkında bilgiler vereceğiz.

PMYO Parkurunda En Çok Yaşanan Sakatlıklar

Fiziki yeterlilik parkurları adayların en çok zorlandıkları, en fazla sakatlıkların yaşandığı alanların başında geliyor. Çoğu aday, bu noktada ya eleniyor ya da tam performanslarını gösteremiyor. Oysa parkurlarda nelerle karşılaşılacağının bilinmesi, en çok yapılan hataların neler olduğu, bu hataları yapmamak için neler yapılması gerektiği, en sık karşılaşılan sakatlıkların hangileri olduğu bilinirse adaylar önceden ona göre tedbir alabilirler. Nerede nasıl hareket edeceklerini, nasıl davranacaklarını kestirerek daha başarılı sonuçlar elde edebilirler.

Fiziki Yeterlilik sınavlarında başarılı olabilmek ve yarışabilmek için öncelikle sağlıklı olmak gerekir. Eğer zorlu parkurlarda sizin sağlığınızı riske atacak bir sorununuz varsa kesinlikle sınavlara katılmamalısınız. Siz tamamen engellemeyen; fakat zorlayan bir sağlık sorununuz varsa da kesinlikle bir hekimle görüşüp sağlık durumunuzu kontrol ettirmeniz, olası sonuçları ve sakıncaları hakkında bilgi almanız gerekir.

Parkurlarda en sık rastlanan sakatlıklar; dış menüsküs, iç menisküs, kaval kemiği (tibia), yırtılmalar, çapraz ve yan bağlardaki sorunlar olarak istatistikler yansımaktadır.

Parkur Sakatlıklarına Karşı Çözüm Önerileri

Parkurlarda en sık karşılaşılan sakatlıkların çözümü olarak ise öncelikle spora yeni başlıyorsanız, uzun süredir spor yapmamış iseniz mutlaka bir doktora görünmeli, sağlık durumunuzun gözden geçirilmesi gerekiyor. Mümkünse antrenman sporlarına bir antrenör eşliğinde başlayın. Antrenör sizin fiziki yapınızı göz önünde bulunduracak ve ideal bir spor programı çıkaracaktır.

Fiziki yeterlilik parkurları için en önemli egzersiz düz koşudur. Düz koşu vücudunuzun her yönüyle açılmasını, hamlığının gitmesini, zindelik kazanmanızı sağlar. Vücudunuz ısınır ve bir süre sonra dilediğiniz hareketi, sporu yapabilecek hale gelirsiniz. Düz koşudan sonra dayanıklılık ve güçlendirme egzersizlerine geçebilir, daha sonra da parkurlar için parça çalışmalara başlayabilirsiniz. Bütün sporları ve egzersizleri sırasıyla yapmanız hem sizin sakatlanma riskinizi azaltacak hem de gün geçtikçe performansınızı arttırmanıza katkı sunacaktır.

Parkurlar için hazırlanırken hava sıcaklığına göre mutlaka ısınma ve soğuma egzersizleri yeterince yapılmalıdır. Eğer ısınmadan ağır sporlara başlarsanız kramp, burkulma, çapraz bağ sorunları ve diğer bütün sakatlıklarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Benzer şekilde soğuma hareketlerini yapmazsanız da sakatlık ve rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz.

Egzersiz yaparken kendinizi kontrol edin. Kalp atım hızınız, susuzluk çekmeniz, göğüs ağrısı ile karşılaşmanız gibi belirtiler size ne kadar zorlandığınız ve neye ihtiyaç duyduğunuz konusunda fikir verir. Analizler yardımıyla ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Parkur egzersizleri yapılırken ani sakatlıklar dışında hepsinin belirtisi ağrılardır. Eğer bir ağrı hissederseniz kesinlikle egzersizi bırakmalı, ağrının üzerine gitmeye çalışmamalısınız. En sık karşılaşılan ağrı kaval kemiği (tibia) ağrısıdır. Özellikle bayanlarda sıçrama tahtası egzersizinde bacak kaslarının zayıf olmasından dolayı ve bu hareketten çekinmelerinden dolayı sürekli çalışmadan kaynaklı ağrılar meydana gelmektedir. Bunu antrenörünüzle paylaşmalı, egzersizlere birkaç gün ara vermelisiniz.

Fiziki Yeterlilik sınavı için hazırlanırken uykusuz olmamaya, yorgun olmamaya ve sağlıklı beslenmeye mutlaka dikkat etmelisiniz. Gün boyu egzersiz yaptıktan sonra akşam mutlaka erken yatıp sabaha kadar uyumalı, yorgunluğunuzu atıp uykunuzu almalısınız. İdmana ve parkura çıkmadan önce ne aç ne de tok olmalı, ortalama bir buçuk iki saat öncesinde yemeğinizi yemeye çalışmalısınız. Yemeklerde de çok yağlı, tuzlu, asitli yiyecek içeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız.

Parkur egzersizlerinde istasyon çalışmaları en ağır bölümlerdir ve süreklilik gerektirir. Eğer sürekli istasyon çalışmaları yapıyorsanız dinlenme, yani toparlanma sürelerine riayet etmeli, vücudunuzun kendini toparlamasına izin vermelisiniz.

Parkur egzersizi yaparken en önemli detaylardan birisi de ekipmanlar ve ayakkabılardır. Kesinlikle çıplak yakla çalışmamalı, rahat edebileceğiniz salon ekipmanları tercih etmelisiniz.

close

Bekçilik hakkında haberleri kaçırmayın!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için [link]gizlilik politikamızı[/link] okuyun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.