Polislik (POMEM, PAEM, PMYO) Romatoloji Şartları

Polislik (POMEM, PAEM, PMYO) Romatoloji Şartları

Polis Adayları, bu yazımızda Polis Sağlık kategorisinde sizlere Polislik (POMEM, PAEM, PMYO) Romatoloji Şartları hakkında bilgiler vereceğiz.

Polislik (POMEM, PAEM, PMYO) Romatoloji Şartları

Aşağıdaki tüm bilgiler Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden Alınmıştır. Yönetmeliğin En Güncel Hali Olan 29 Eylül 2019 Değişiklikleri de Eklenmiştir. Yönetmelik en son olarak 29 Eylül 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Polis Akademisi tarafından alımı yapılan POMEM – PMYO – PAEM – PÖH alımlarının tamamında alınacak öğrenci adayların A Dilimine göre sağlık taraması yapılır. A Diliminde olan maddelerde olanlar Sağlam Raporu almaktadır. Aşağıda sizlere sadece A ve B Dilimlerini vereceğiz.  Diğer dilimler olan C- D- E dilimleri için yazının sonunda buluna yönetmeliği indirebilirsiniz.

UYARI: A diliminde olan hastalık sorun olmuyor. B – C – D – E diliminde olan hastalıklar elenme sebebidir.

A Dilimi

Romatolojik hastalıklar yönünden sağlam olacaktır.

Bu sisteme ait kronik hastalığı, sürekli diyet uygulamasıyla veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, tedavisiz şekilde remisyonda olsa dahi sürekli olarak kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyrini ve derinliğini dikkate alarak, bu Yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir.

B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

Bu Yönetmeliğin 7 nci maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi gereği aday mevcut sağlık durumu ile değerlendirilir.

B Dilimi

(1) Aktivitesi durmuş, kalp ve diğer organlarda komplikasyon yapmamış;

a) Enflamatuar artritler (romatoid artrit, ankilozan spondilit ve diğer).

b) Bağ dokusu hastalıkları (SLE, skleroderma ve diğer).

c) Sistemik vaskülitler (henoch-schönlein purpurası, PAN, wegener ve diğer).

ç) Tekrarlayan ateş sendromları (FMF, tekrarlayan ateşle seyreden diğer romatolojik hastalıklar).

d) Diğer romatolojik hastalıklar (fibromiyalji, gut, osteoartrit ve diğer).

(2) Beden hareketlerini bozmayan primer veya sekonder artrozlar, (spondiloartroz, coxartroz, gonartroz v.d.) osteitis kondasman, sacro-ilitis, maden zehirlenmeleri, endokrin ya da metabolizma bozukluklarına bağlı hastalıklar, spondilit ve benzeri.

(3) Beden hareketlerini bozmayan nörojenik, metabolik, romatizmal ve endokrin bozukluklara bağlı artropati sekelleri (Osteoporoza neden olmuş ise ilgili bölümce değerlendirilir).

(4) Her türlü tedavi ile tam şifa bulan eklem dışı romatizmal ve otoimmun konnektif doku hastalıkları

EMNİYET TEŞKİLATI SAĞLIK YÖNETMELİĞİ TAM METNİ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.