Spor Bilimleri Bölümü ve Mesleki Bilgileri

Telefon :

Besyo Adayları, bu yazımızda sizlere BESYO sınavlarına hazırlık için Spor Bilimleri Bölümü ve Mesleki Bilgileri hakkında bilgi vereceğiz.

Spor Bilimleri Bölümü ve Mesleki Bilgileri

Evrensel bilim ölçütleri içerisinde spor eğitimini öğrencilere vermeyi amaçlayan spor bilimleri bölümleri, bu bölümü tercih etmek isteyen öğrencilerin sporun içerisinden çıkıp gelmiş olmalarını istemektedir. İçinde yaşadıkları doğayı bilimlerle içselleştirmek isteyen öğrencileri kabul etmek istemektedirler. Branşına uygun olarak çok yönlü düşünme ve performans analizi yapabilme, antrenman plan ve programları yapabilme ve belirleyebilme, sporu bilimsel boyutlarda tespit etme ve matematiksel analizler çıkarabilmek gibi donanımlarla yetiştirilmektedirler. Sporu bilimselleştirerek sistematik olarak yorumlayabilen kişiler olarak donanım sahibi olabilmektedirler. Spor bilimleri bölümü ve mesleki bilgileri hakkında kapsamlı bilgi edinebilmek için öğrencilerin öncelikle ayrıntılı bir araştırma yapmaları gerekmektedir.

Spor Bilimi Fakültesi

Spor öğretmeni, antrenör, uzman ve spor yöneticisi, beden eğitimi öğretmeni, rekreasyon yönetimi gibi bölümlere ayrılan spor bilimleri fakülteleri, spor bilimleri alanında uzman kişiler yetiştirmektedir. Spor bilimleri bölümü ve mesleki bilgiler, öncelikle iki aşamada gerçekleşen bir eğitim sunulmaktadır. Öncelikle temel bilgiler veren ilk dört yarıyıl sonrasında branş eğitimi veren diğer dört yarı yıldan oluşmaktadır. Öğrenciler alanları ile ilgili branş derslerine geçmeden önce Türk dili, Atatürk ilke ve inkılapları, yabancı dil gibi temel düzeydeki dersleri aldıktan sonra branş uzmanlık derslerini almaktadırlar.

Spor Bilimleri Eğitimi Sonrası

Spor bilimlerinden mezun olan öğrencilerin önünde seçebilecekleri pek çok seçenek mevcuttur. Öncelikle bu öğrenciler okutman, araştırma görevlisi olarak okullarda kalabilirler, memur olarak atanabilirler, yeni çıkan kanunlarla birlikte artık formasyon alarak öğretmenlik yapabilirler, Sağlık kültür ve spor bakanlığına bağlı kuruluşlarda spor hizmetleri alanında eğitmen olarak çalışabilirler, kordisyoner, performans analizcisi, fiziksel uygunluk antrenörlüğü, aerobik step olarak özel kuruluşlarda çalışabilirler, polis olarak atanabilirler, askeri bilimlere girebilirler, gençlik spor il müdürlüklerinde sözleşmeli antrenör olarak çalışabilirler. Aynı zamanda okullarda beden eğitimi öğretmeni olarak da çalışabilirler. Spor bilimleri çok yönlü bir bölüm olmakla birlikte öğrencilere tercih edebilecekleri birden fazla seçenek sunmaktadır. İş imkanını kolaylaştırmak için üniversite eğitim süreçleri içerisinde yandal, çift anadal ve bölümler arası geçiş gibi konular hakkında bilgi sahibi olan öğrenciler mezun olduklarında pek çok fırsat elde etmiş olurlar.