2020 – 2021 Trabzon BESYO Kılavuzu – Trabzon Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınavı

2020 – 2021 Trabzon BESYO Kılavuzu – Trabzon Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınavı

BESYO adayları bu yazımızda sizlere 2020 – 2021 Trabzon BESYO Kılavuzu – Trabzon  Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınavı  hakkında bilgiler vereceğiz.

Trabzon BESYO Kılavuzu – Trabzon Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınavı

Başvuru Tarihi ve Yeri

Ön kayıtlar aday tarafından 17-21 Ağustos 2020 tarihleri arasında Trabzon Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi (SBF) Başvuru WEB sayfası (http://sporbilimleri.trabzon.edu.tr/) üzerinden yapılacaktır.

Başvuru Koşulları

T.C. veya K.K.T.C vatandaşı olmak

Başvuru tarihleri arasında mezun veya mezun olabilir durumda olmak (Kesin kayıtlarda mezuniyet belgesini beyan etmeyen aday kayıt hakkını kaybeder).

Antrenörlük Eğitimi programına başvuracak adaylar için liselerin spor alan/kol bölümlerinden veya diğer bölümlerinden mezun olan adaylar ve milli sporcular için TYT’ den en az 150 (Orta Öğretim Başarı Puanı eklenmemiş ham puan) puan ve üzeri puan almış olmak, Engelli adaylardan (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, MR (mental retardasyon) ile “yaygın gelişimsel bozukluklar” (otizm spektrum bozuklukları (OSB), Asperger sendromu, RETT sendromu, dezintegratif bozukluklar, sınıflanamayan grupta yer alan yaygın gelişimsel bozukluklar) TYT puanı 100 ve üzerinde olmak ve engel durumlarını “engelli sağlık kurulu raporu” ile belgelendirmek.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği programına başvuracak adaylar liselerin spor alan/kol bölümlerinden veya diğer bölümlerinden mezun olan adaylar ve milli sporcular için TYT’den en düşük 800 bininci başarı sırasına sahip olmak. Engelli adaylardan (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, MR (mental retardasyon) ile “yaygın gelişimsel bozukluklar” (otizm spektrum bozuklukları (OSB), Asperger sendromu, RETT sendromu, dezintegratif bozukluklar, sınıflanamayan grupta yer alan yaygın gelişimsel bozukluklar) TYT’de en düşük 800 bininci başarı sırasına sahip olmaları ve engel durumlarını “engelli sağlık kurulu raporu” ile belgelendirmek.

En az 2 (iki) yıllık sporcu lisansına sahip olmak

Başka bir yükseköğretim kurumundan disiplin suçu nedeniyle çıkartılmamış ve/veya spor il müdürlüğünden 6 aydan fazla disiplin cezası almamış olmak.

Sağlık raporu (Spor Bilimleri Fakültesi bünyesindeki Bölümlerde verilen uygulamalı ve teorik eğitim-öğretime devam edebilmeye ve mesleki uygulamaları sürdürebilmeye engel teşkil edebilecek herhangi bir engeli, kronik hastalığı, konuşma ve fiziksel bir sağlık problemi olanlar müracaat edemezler. Bu nedenle kayıt hakkı kazanan adaylardan işitme, görme, konuşma ve herhangi bir fiziksel yetersizliği olmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden sağlık heyeti raporu istenecektir.) kesin kayıtta adaydan istenecektir.

2019-YKS’de bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adayların ortaöğretim başarı puanları (OBP) ile ilgili katsayılar yarıya düşürülecektir. Bu kural açık öğretimin kontenjanlı programları için de geçerlidir. Sınavsız geçiş ile meslek yüksekokulları veya açık öğretimin kontenjanı bulunmayan programlarına 2019-YKS’de yerleştirilen adaylara bu kural uygulanmayacaktır.

NOT: Adaylar, 2 (iki) programa veya herhangi birine başvuru koşullarını sağlamaları halinde (Beden eğitimi ve spor öğretmenliği,  Antrenörlük eğitimi)  başvuru yapabilirler. Adaylar, ön kayıttan sonra hiçbir şekilde bölüm tercihi değişikliği yapamazlar.

Başvuru Belgeleri

Başvuru formu (internetten yapılan başvuru tamamlandıktan sonra, bölüm tercihi ile kişisel bilgileri içeren ve başvuru bitiminde çıktısı alınarak aday tarafından imzalanacak olan başvuru formu),

Diploma, mezuniyet belgesi ve öğrenim durum belgelerinden birinin aslı veya fotokopisi (Diploma veya belge üzerinde alan-kol-bölüm yazılı olmalıdır. Mezuniyet için sorumluluk sınavına girmesi gereken adaylar bu durumlarını belgeledikleri takdirde başvurabilirler.)

1 adet vesikalık fotoğraf (son altı ay içerisinde çekilmiş olmalı),

Fotoğraflı ve T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanının aslı veya fotokopisi,

2020 yılına ait TYT sonuç belgesi,

Milli sporcular için Spor Genel Müdürlüğü (SGM) ya da ilgili Spor Federasyonu tarafından verilen onaylı milli sporcu olduğunu gösteren belgenin aslı veya onaylanmış fotokopisi,

Sporcu özgeçmiş durumunu gösteren belgeler (Ulusal veya uluslararası sportif faaliyetlerde yer alan adayların belgeleri ilgili federasyon ya da Spor Genel Müdürlüğü (SGM) tarafından onaylı olmalı veya belgelerin aslı ibraz edilmelidir).

2020-2021 Eğitim öğretim yılı özel yetenek sınav kılavuzuna bulaşmak için TIKLAYINIZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!
× İletişime Geçmek İçin Tıkla